WC ügyek

Tudom, hogy a következő téma sokak számára gusztustalannak tűnhet, ám ha fontos nekünk nyuszink egészsége, tisztán tartása, erről is beszélnünk kell.
 
Első és legfontosabb, amit tudni kell, ha nyusziról van szó, hogy a szobatisztaság csak a vizeletre vonatkozik. 
Mivel nagyon gyors a nyulak emésztése, szinte lehetetlen, hogy minden kis bogyó a kijelölt wc-jébe landoljon, mert akkor gyakorlatilag egész nap ott ülhetne. De mivel a normál bogyók szárazak és szagtalanok, így gyorsan össze lehet kapkodni őket, és nyomot sem hagynak.
 
Másik nagy kérdés: a szobatisztaságra szoktatás:
 
Szögezzük le: a nyuszi alapvetően tiszta állat!
 
Sokan vallják tévesen, hogy a "nyúl büdös". Ez abszolút tévhit (mivel prédaállat, nem engedheti meg magának, hogy szaga legyen, úgy könnyebben nyomukra akadhatnának a ragadozók), maximum a wc-je lehet büdös, amiről viszont mi gazdik tehetünk. Mivel vizeletük igen intenzív szagú, így érdemes a wc-jüket naponta (vagy napjában többször is) tisztítani. 
 
A természetben az anyanyuszi jelöli ki a kicsiknek a wc helyét, így nekünk kell átvennünk a szerepét, és jó irányt mutatni a kisnyuszinak. 
Amikor új helyre kerül, választani fog egy sarkot magának, ahová odapisil. Ez elkerülhetetlen. Amint észrevesszük, itassuk fel egy kis ronggyal, és helyezzük az előre elkészített wc-jébe (ne papírzsepivel, mert azt esetleg szétrághatja, vagy szétmállhat). A sarkot (ahonnan felitattuk a vizeletet) pedig fertőtlenítsük ecetes ronggyal, így szagtalanítjuk is, nyuszink többé nem találja ott a jelölésének illatát. 
Ezt ismételgessük addig, amíg nyuszink át nem szokik a kijelölt helyére. Mivel ő szag után megy, ezért elég hamar, kb. 1 hét, 10 nap alatt átszokik (ez az idő változó, ennél kevesebb idő is elég szokott lenni).  
 
A wc legyen elég nagy, amiben a nyuszi kényelmesen elfér (ha nehézségekbe ütközik, elmegy tőle a kedve, és nem fog odaszokni).
 
Az aljára soha ne macskaalom kerüljön (ugyanis a nyuszi nagyon kíváncsi állat, sok mindent megnyal, megkóstol, és mivel a macskaalom összeállhat a gyomrában, sajnos el is pusztulhat tőle egy-két napon belül - egy ismerősömmel ez sajnos megtörtént). 
 
Sokkal inkább kukoricacsutka almot, vagy faforgácsot tegyünk alá, ezek ugyanúgy felszívják a nedvességet, és könnyű takarítani.
 
A nyusziknak 3 féle székletük lehet:
 
1. Teljesen száraz, szagtalan bogyók.
Ez az egészséges, valamint a leggyakoribb.
 
2. Szőlőfürt szerű, puha állagú lágy bélsár (cekotrófnak, vagy vitaminbélsárnak is nevezik), melyet elfogyasztanak
 
(Ez teljesen normális, ebben a bélsárban rengeteg vitamin halmozódik fel, melyet még hasznosítanak azzal, hogy elfogyasztják.) Amennyiben mégsem fogyasztják el, azt jelenti, hogy szervezetük telítve van azokkal a vitaminokkal, amit ebből kinyerhetnének (pl. a tápból nyerik ki).
Ennek már jelentősebb szaga is van. Amennyiben nem fogyasztja el nyuszink szedjük ki gyorsan a ketrecéből még rá nem tapos, vagy szét nem keni. (Általában ha rögtön nem eszi meg, később már nem is fogja.)
Vitaminbélsár (ez sem utal betegségre, leginkább elfogyasztják).
 
3. Gyöngysor szerűen egymáshoz kapcsolódó száraz bogyók.
 
 
Ez nem jelent jót. 
 
Általában vedlés utáni, vagy fészekrakás utáni időszakban láthatjuk ezt a jelenséget, ami azt jelzi, nyuszink gyomrrában és bélrendszerében túl sok szőr gyűlt össze. 
Ezért írtam, hogy vedlés után célszerű egy ananászos kúrát beiktatni nyuszink életébe (csak a FRISS ananász és papaja tartalmaz olyan enzimeket, melyek segítenek lebontani a bélben a „szőrlabdát” a konzerv, vagy szárított változatban NINCS meg ez az enzim!!!!)
Adagolás: 10-15 ml ananászlé (az ivóvizébe keverve) napi 1-2 alkalommal 5 napon át).
 
Amennyiben túl lágy, esetleg folyékony a széklet, először gondoljuk végig, mit kapott a nyuszink aznap (mert még a felnőtt nyuszik szervezetét is próbára teszi pl. ha tavasztól sűrűbben kapnak friss zöldséget, gyümölcsöt). Én mindig szépen, lassan kezdem el nekik adagolni a friss dolgokat, így a legritkább esetben fordul elő hasmenés. Ha erre gyanakszunk, tartsunk kis szünetet a friss zöldséges-gyümölcsös napokból. 
 
Ha ennek ellenére tartósan hasmenése van nyuszinknak, forduljunk orvoshoz, mert a tartós hasmenés végzetes is lehet!
(Itt jegyzem meg, hogy ha fűzfát adunk rágófának, azon kívül, hogy remek fogkoptató, kiválóan alkalmas az átmeneti hasmenés orvoslására! Én csak fűzfát adok nekik, nagyon bevált, és még imádják is!)
 
A nyuszik imádják a fűzfát, és jót is tesz nekik! :)

 

Néhány gyümölcs, vagy másfajta táp, mint amihez hozzászokott, elszínezheti a nyuszi vizeletét. Van olyan gyümölcs, amitől véresnek tűnik nyuszink vizelete. Ettől nem kell megijedni, ez teljesen normális, főleg ha másnapra elmúlik. (Én pl. csonterősítő port szoktam nekik adni, attól fehérré válik a vizeletük. Ekkor néhány nap szünetet tartok az adagolásban, és visszaáll a rend.) 

Viszont ha tartósan véresnek tűnik a vizelet, mindenképp kérjük ki hozzáértő orvos tanácsát!!! (Bővebben a "Betegségek" fülön írtam erről!)