Betegségek

Előrebocsátom, hogy kizárólag olyan betegségeket ismertetek ezen az oldalon, amikről hiteles forrásból értesültem, illetve egy-két saját nyuszimnál is előforduló tünetet.

Nyilván sokkal több betegség előfordulhat, amint olvasok, hallok konkrét információkat, bővíteni fogom a listát.

 

FONTOS!!!

 

NE adjunk háziállatainknak embereknek való gyógyszereket!!!!

Egyes emberi gyógyszerekkel sokkal többet ártunk, mint amennyi hasznot eredetileg remélhettünk tőlük...

 

Amint nyuszinkon bármilyen rendellenességet észlelünk, azonnal hozzáértő orvoshoz kell vinni!

Mivel a nyuszik egzotikus állatnak minősülnek és szakosodniuk kell az orvosoknak ahhoz, hogy valóban értsenek a gyógyításukhoz, sajnos egyelőre kevés helyre tudunk fordulni ez ügyben.

 

A szabadban a nyusziknak nagyon sok dolguk van, élelmet kell keresniük, a szociális kapcsolatokat kell ápolniuk, az utódneveléssel illetve a territóriumuk védésével kell foglalkozniuk.

A fogságban élő nyulak élete ennél jóval nyugodtabb, stressz mentesebb, így sokkal több idejük van rosszalkodni, és sajnos sok viselkedési probléma is felveti a fejét, ami később betegségek kialakulásához vezethet.

 

1. Kopasz foltok:

 

Elöljáróban annyit feltétlenül megemlítenék, hogy a szőrhullás belső szervi bajra is utalhat, ezért fontos, hogy azonnal megnézze egy orvos, és ő döntsön a kezelésről!!!

 

Törpe nyulaknál azonban előfordul, hogy szimplán egy foltban kihullik a szőr, majd mintha mi sem történt volna újra nő... A képen éppen ez látszik.

Forrás: Facebook / Exopet Állatgyógyászati Centrum

De vannak súlyosabb esetek is:

A Cheyletiella parasitivorax nevű atkákat vándorló korpának is szokás nevezni, hiszen erős fertőzés esetén szabad szemmel is megfigyelhetőek.

Ezen atkák nyulakban gyakran a nyakon szőrhullást, bőrgyulladást okoznak, ahogyan a képen is látható.

Megfelelő gyógyszeres kezelés alkalmazása után a szőr újra kinő a kopasz területen.

 

Forrás: Facebook / Exopet Állatgyógyászati Centrum

 

A nyulak szeme különféle okokból kifolyólag könnyezhet.

A könny gyakran fehéres színű, sűrűn folyó.

A túlzott könnyezés gyakran a szem körüli szőr kihullását, a bőr gyulladását okozhatja.

Forrás: Facebook / Exopet Állatgyógyászati Centrum

Saját tapasztalat:

 

A tömör szőrű nyusziknál - nálam a rexeknél fordult elő - főleg vedlés idején a nyakszirt kopaszodása. A kopasz bőrfelület feltűnően piros lett, száraz volt és hámlott.

Orvosi javaslatra Canesten cseppekkel kezeltem reggel és este addig, amíg a pelyhedzeni nem kezdett az új szőr.

 

Ugyancsak rex nyuszimnál fordult elő, hogy hegesedésszerű barna, kemény "telepek" képződtek nyuszim testén - főleg hát tájékon.

Orvosi javaslatra Betadine oldatot hígítottam 3:7 arányban (3 egység Betadine, 7 egység víz), napi kétszer finoman áttöröltem vele a "telepeket" - nem szabad erősen dörzsölni, annak reményében, hogy ettől minél előbb lejöjjenek a telepek!!! Fontos, hogy mindig frissen készítsük el az oldatot, annyit, amit aznap - vagy egy kezelés során - felhasználunk.

 

2. Lábszárfekély:

 

A lakásban tartott nyulak szinte mindegyikének lába alsó részén találunk szőrtelen, kikopott bőrfelületeket. Amennyiben ezt a nyuszi elkezdi rágni, nyalogatni, illetve nedves, koszos almon tartjuk kedvencünket, könnyedén kialakulhat az ún. pododermatitis nevű betegség.

 

Ez még nem fekély, de a hozzá vezető út…..

 

Lakásban a keményebb talaj miatt alakulhat ki….

 

Forrás: Facebook / Exopet Állatgyógyászati Centrum

 

Saját tapasztalat:

 

Ha már kialakult a lábszárfekély (ez már vérzik is, fájdalmas, nyuszink szinte folyamatosan nyalogatja):

3 egység Betadine oldat - 7 egység víz keverékével alaposan fertőtleníteni kell az érintett részt (semmiképp nem beleáztatni a nyuszi lábát, hanem pl. papírzsepire, vagy kis rongydarabra, (olyan anyagra, ami nem foszlik) csepegtetve az oldatot), utána állatpatikában beszerezhető Kék Lukács kenőccsel vékonyan bekenni.

Kicsit dajkáljuk nyuszinkat addig, amíg a krém be nem szívódik kissé!!! (Hogy ne férjen hozzá.)

Első időkben reggel - este ismételhető a kezelés, javulás esetén elég naponta egyszer lekezelni a sebet gyógyulásig.

 

3. Fogproblémák:

 

A nyuszi tartási körülményei is befolyásolhatják a betegség megjelenését:
A nyuszik csontozata nagyon vékony szerkezetű, szivacsos felépítésű, könnyű ezáltal is a ragadozók előli gyors menekülést segítve. A lakásban élő nyulakhoz képest a szabadban élő nyulak nagyobb hőingadozásnak vannak kitéve, több napsütés éri őket, többet mozognak, a csontozatuk is szilárdabb.

A szabadban élő nyulakban ezért a fogászati betegségek megjelenése ritkább.

 

Sajnos majdnem minden esetben kijelenthetjük - amikor nyuszink rossz evő, vagy folyamatosan veszít testsúlyából -, hogy fogprobléma áll a héttérben.

 

Fontos tudni: a nyuszik fogproblémája nem gyógyítható.

Kezeléssel - sikeres esetben - a meglévő állapotot lehet fenntartani, illetve tünetmentes állapotot biztosítani a nyuszinak.

A fogakat ollóval, karomvágóval letörni TILOS: súlyos fogdeformlódáshoz, tályogok kialakulásához vezethet!!!

A tályogok a fejen szinte mindig fogakkal állnak kapcsolatban, ezért maguknak a tályogoknak a kezelése eleve reménytelen.

MINDEN ESETBEN FORDULJUNK ORVOSHOZ!!!!

 

A fogproblémának két oka lehet: helytelen takarmányozás, illetve fejlődési rendellenesség!

 

I. Helytelen takarmányozásból adódó fogproblémák:

Mivel a természetben fűfélékkel, kétszikűek leveleivel, szárával táplálkoznak és táplálékuk nagy rosttartalmú, alacsony szénhidráttartalmú, emésztőrendszerük és fogazatuk is ehhez adaptálódott.

Rágásuk során állkapcsukat vízszintes és függőleges irányban is mozgatják.

Rostos takarmány esetén a rágómozgásuk vízszintes (ami a legjobban koptatja a fogaikat és hosszabb ideig tart megrágni, mint a tápokat), míg magvak, pellet, zöldségfélék rágása során függőleges, inkább roppantó muzdulat..

Amennyiben a fogazat nem kopik megfelelően, meghosszabbodik, nagyobb nyomás kerül rájuk, és fokozatosan kimozdulnak a helyükről. Így a fogak nem érintkeznek a szemközti fogakkal megfelelően és a nem kopó részeken túlnövések kelekeznek!

A nyuszik 2-4 éves korban kialakuló fogkopási rendellenessége többnyire takarmányozási eredetű.

 

II. Fejlődési rendellenességből adódó fogproblémák:

A brachygnathia superior egy olyan fejlődési rendellenesség nyulaknál, melynek során az állcsont rövidebbre nő, mint az állkapocs csont.
Ez azért veszélyes, mert az alsó és felső metszőfogak nem érintkeznek, ennek következtében nem fognak megfelelően kopni, és túlnőnek.
Ilyen esetekben a nyuszi metszőfogainak eltávolítását javasolják.

Mivel ezek a fogak már funkciójukat veszítették, a nyuszi a műtét előtt is és utána is az ajkaival veszi fel a táplálékot, és a hátrébb elhelyezkedő őrlőfogaival "rágja" meg...

Az altatásos beavatkozásokat gyakran "műtétnek" nevezik. Nyusziknál a foghúzás altatásban történik, ezért írtam, hogy "műtét"..

Fogproblémára utaló tünetek:

Heveny esetben: hirtelen, súlyos tünetként, ha egy túlnövő csipke hirtelen kibukkan az íny alól, vagy éppen eléri a nyelvet és nyálkahártya sérülést okoz, az állat hirtelen abbahagyja a táplálkozást, bágyadt, rosszkedvű, nincs, vagy alig van bélsara. Nyálfolyás néha előfordul de sokszor semmi egyéb tünet nem jelentkezik.

Idült esetben: (sok gazdi sajnos csak ekkor észleli a problémát) a súlycsökkenés a vezető tünet. Feltűnő étvágytalanság, nyuszink próbál enni, de válogat, a szénát már nem tudja megenni, de apróbb, puhább takarmányt még el tud fogyasztani. Mivel egy falat megrágása sokkal tovább tart, a gazdi tévesen úgy láthatja, hogy nyuszija különösen jó étvágyú, hiszen egész nap eszik - pedig csak próbál enni.

Fogászati jellegű megbetegedésre utalhat az, ha nyulunk gyakran nyálzik. Ez akár oly mértéket is ölthet, hogy a bundáját is összenyálazhatja, vagy a mellső lábon a lábtő tájéka is nyállal lesz szennyezett. Amennyiben már gennyes folyamatok zajlanak a szájban, tisztálkodás közben az egész bundáját beszennyezheti. A végbél környéke lágy bélsárral szennyezett, mely hasmenésnek tűnhet. Gyakran az alomtálcájukban gubbasztanak, maguk alá vizelnek, hasukon és hátsó lábukon a szőr kihullhat, gyakran feltűnően sokat isznak.

Sajnos hamar kialakulhatnak következményes betegségek, mint pl. az emésztési zavar, gyomor ürülésének lelassulása, vakbél problémák, szemkönnyezés, így mihamarabb orvosolni kell a fogproblémákat!!

A nyulaknak nem csak elől van foga.

Az alábbi képen jól láthatóak a hátsó őrlőfogak, amelyeknek nagy szerepe van a takarmány megörlésében.

Forrás: Facebook / Exopet Állatgyógyászati Centrum / dr. Sátorhelyi Tamás

 

Sok nyúl rágja ketrecének a rácsát.

Ez igénybe veszi fogaik gyökerét, amely idővel tönkremegy.

A képen egy olyan nyuszi metszőfoga látszik, aki már jó úton halad affelé, hogy elveszítse metszőfogait. Fogainak felülete hullámos, a növekedés láthatóan nem egyenletes.

Vigyázzunk nyulaink fogaira, akadályozzuk meg a rácsok rágását.

Forrás: Facebook / Exopet Állatgyógyászati Centrum

 

Saját tapasztalat szerencsére nincs ez ügyben!

 

4. A gyomor- és bélcsatorna elzáródása:

 

A kedvtelésből tartott nyulakban a gyomor-bélcsatorna megbetegedései gyakori és komoly problémák.

Ezek hátterében sokszot a tartástechnológiával vagy a a takarmányozással kapcsolatos hajlamosító tényezők állnak.

A nyuszik a természetben magas rosttartalmú növényi táplálékot, fűféléket fogyasztanak, ennek megfelelően kell táplálnunk őket !!!!

Mivel ehhez fejlődött és alkalmazkodott a gyomor- és bélcsatornájuk, melyet a vastag- és vakbélben hasznosítanak, az emésztési folyamatok egyensúlyban tartásához folyamatos energia és rostutánpótlás szükséges!

Az ilyen típusú állatok a nap jelentős részét táplálkozással töltik, és sokkal nehezebben tűrik a koplalást, mint húsevő társaik!!!

 

A gyomor- és bélmozgás zavarai legtöbbször:

I./ A táplálékfelvétel beszüntetése, vagy

II./ a gyomor-béltartalom továbbhaladásának gátlása miatt jelentkeznek.

Az étvágytalanság energia és rosthiányhoz a bél mikroflórájának károsodásához vezet, amely az idő előrehaladtával egyre súlyosabb betegséget idéz elő.

A bélmozgás zavarainak tünete az ürítés megváltozása: a bélsár szokatlan alakúvá, apróbbá válik, az állat ritkábban, vagy egyáltalán nem ütít.

 

Tehát a bélsár elmaradása a bélmozgás lelessulásának, leállásának következménye és komoly beszámítás alá esik.

Sajnos a gazdik komoly tévedése, hogy temészetesnek tartják, ha a nyuszijuk nem eszik, nem is ürít. Ezzel szemben, a nagy térfogatú, és mikrobiális emésztést biztosító vastagbelek sosem ürülnek ki teljesen - ez a mikroflóra végzetes pusztulását okozná.

Ha a nyuszink abbahagyja a táplálékfelvételt, szakszerű beavatkozás híján nagy az esélye, hogy az energia és rosthiány miatt az emésztési folyamati tovább károsodnak. (Ilyenkor a gyomortartalom besűrűsödik, és nem jut tovább a vékonybelek irányába, tehát a vékonybél elzáródása akadályozza a takarmány továbbhaladását.)

Tünetei:

  • a nyuszi hirtelen, akár órák alatt beszünteti a táplálékfelvételt,
  • rosszkedvű,
  • gubbaszt,
  • nem ürít bogyókat.

Okai:

  • nem megfelelő takarmányt fogyaszt,
  • fogprobléma miatt nem tökéletesen rágja meg az ennivalót,
  • nagy mennyiségű szőrt nyel (főleg vedléskor előfordulhat),
  • folyadékháztartás zavarai, bármilyen okból történő kiszáradás a gyomortartalom besűrűsödését okozhatja,
  • stressz hatására is lelassulhat a bélmozgás (pl. szállítás, környezetváltozás követően, idegen emberek, kutya, macska megjelenése, az etetés rendjének megváltoztatása stb.),
  • rosszul megrágott takarmányrészek és szőrszálak, valamint olyan idegen anyagok, amelyeket szálak formájában az állat le tud nyelni - pl. szőnyeg, vagy rongydarabok - a gyomortartalomban csomókká, gombolyagokká állhatnak össze, amelyek a jóval kisebb átmérőjű vékonybélbe kerülve elekadhatnak, gátolva ezzel a tartalom továbbhaladását,
  • szemes takarmányrészek, melyek a gyomorban található nedvesség hatására megduzzadhatnak.

Általában a gyomorban képződő képletek, nem pedig lenyelt idegen anyagok okozzák a problémát (mivel mindent apróra rágnak, képtelenek egyben lenyelni egy akkora tárgyat, amely a belek elzáródását okozhatják.

Két helyen alakulhat ki bélelzáródás: a gyomor után, a vékonybél elülső szakaszán, ritkábban a vékonybél és a vakbél határán. Ez nagyon hamar a gyomor kitágulásához és gázképződéhez vezet, mely jelentős fájdalommal jár. Ez magyarázza, hogy a tünetek órák alatt kialakulnak. Mivel a nyuszik nem képesek hányni, nem tudnak megszabadulni a felhalmozódott gyomortartalomtól.

A bélelzáródás folyadék fölhalmozódást okoz, erjedés, gázképződés indul meg, a fokozódó hasi nyomás a mellkasi szervek - tüdő, szív - működését zavarja, ez légzési, keringési elégtelenséghez, majd sokkos állapothoz vezet, ami nyuszi elhullását okozhatja.

 

TEHÁT: HA NEM ESZIK, ÉS NEM ÜRÍT BÉLSARAT SEM, AZ EMÉSZTÉSI ZAVART JELENT, ÉS MINÉL HAMARABB ÁLLATORVOSI BEAVATKOZÁST IGÉNYEL, MIVEL CSAK ÉS KIZÁRÓLAG KORHÁZI KÖRÜLMÉNYEK KÖZÖTT JAVÍTHATÓ ILYEN NYUSZIK ÁLLAPOTA!!!!!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Forrás: Exopet Állatgyógyászati Centrum / dr. Pazár Péter

Megjegyzés a témához:

A nyulak körülbelül 3 havonta vedlenek.

Általában egy „könnyű” vedlés után következik a nagyobb szőrhullatós vedlés. A nagyobb vedlések során a nyulak eltérő módon vedlenek. Van, hogy a nyúl egy hét alatt teljesen levedlik, míg másoknak ez akár hetekbe is telhet.

Ilyenkor érdemes naponta fésülni nyulunk szőrét, mert a levedlett szőrök filces csomókká állnak össze. Ezek aztán később amikor tisztálkodik nyulunk bekerülhetnek a szájába, lenyelheti, és a kis filces szőrcsomócska eltömítheti belüket, ami a fent leírt megbetegedéshez vezethet.

 

Saját tapasztalat:

 

Nem mindig tudjuk megakadályozni, hogy nyuszink szőre a szájába, később az emésztőrendszerébe kerüljön. (Pl. fészeképítés következményeként, amikor tépik saját szőrüket.)

Ezt észrevehetjük a bélsár állapotán, mely ilyen esetben gyöngysor szerűen egymáshoz kapcsolódó száraz bogyókból áll:

Ekkor egy ananász levét kipréselem, és az ivóvizükbe keverem. (Szerencsére nem lehet túladagolni, max. hasmenést kapnak tőle, de ez ilyenkor nem is akkora baj, legalább kiürül a sok szőr.) Pl. 10 evőkanál vízhez 10 csepp ananászlé!

Fontos! Csak a friss ananász fejti ki hatását, a konzerv ananászban már nincs meg az az enzim, ami lebontja a szőrt!!!!!

 

5. Elhízás:

 

A hobbiból tartott nyulak igencsak hajlamosak az elhízásra. Ennek oka általában a kevés mozgásban és a rossz takarmányozásban rejlik.

A dundi nyulak sajnos nem képesek megfelelően tisztálkodni, így hasukon illetve nemi szerveik körül gyakran bőrgyulladás alakul ki.

 

(Remélem, azt mondanom sem kell, hogy az nem megoldás, hogy néhány napig nem etetjük nyuszinkat!!!! Nagyon hamar leállhat az emésztésük, ami halálhoz vezethet!!!! Kevesebb táp, több széna, több mozgás idővel megoldást jelenthet!)

Forrás: Facebook / Exopet Állatgyógyászati Centrum

Saját tapasztalat szerencsére nincs ez ügyben!

 

6. Higiénia:

A nyuszik testén több helyen is találhatóak illatmirigyek, amelyek segítségével egymás között kommunikálnak.

Illatmirigyek találhatóak többek között az áll területén illetve a végbélnyílás két oldalán.

Az áll alatti mirigyeket a nyuszik rendszerint arra használják, hogy megjelöljenek tárgyakat a területükön belül, ezzel jelezzék, hogy az az övék. (Ez számunkra szagtalan, nem gusztustalan jelölés!)

A végbélnyílás két oldalán található mirigy néha az emberek számára is érezhető jellegzetes szagú váladékot termel, amely gyakran besűrűsödik. Ebből a mirigyből származó váladék a nyúlbogyók szagosítására szolgál. Néha érdemes kitisztítani, olyan nyulaknál akik ezt maguknak nem teszik meg.

 

Forrás: Facebook / Exopet Állatgyógyászati Centrum

Saját tapasztalat szerencsére nincs ez ügyben!

 

7.Bélféreg:

A Passalurus nevű kicsiny férgek a nyulak élősködői. Közegészségügyi szerepük gyakorlatilag nincsen. A vadon élő nyulakat és háziasított rokonaikat éppúgy megfertőzik.

A fertőzött nyulakban a vastagbél nyálkahártyáján élnek a kifejlett férgek, és néha kiürülnek, ekkor a bélsárgolyók felszínén láthatjuk őket.

Időközönként bélsárral ürítik a petéiket, amikkel a nyulak megfertőzik társaikat. A férgek néha irritálhatják a bél nyálkahártyáját. Megfelelő kezeléssel védekezhetünk ellenük.

Forrás: Facebook / Exopet Állatgyógyászati Centrum

Saját tapasztalat szerencsére nincs ez ügyben!

 

8. Nyúlszifilisz:

Nyúlszifiliszt egy Treponema cuniculi nevű baktérium okozza. A nyúl orrán esetleg fülein és nemi szerveinél pörkös elváltozások figyelhetőek meg. A nyulak egymástól kapják el a betegséget a párosodás során. Megfigyelték a betegséget egyedül tartott nyulaknál is, valószínűleg ők még anyjuktól kapták el a kórt.

A nyulak szifilisze emberre nem veszélyes. Egyébként antibiotikumos kezeléssel jól gyógyítható.

 

Forrás: Facebook / Exopet Állatgyógyászati Centrum

Saját tapasztalat szerencsére nincs ez ügyben!

 

9. Fontosabb húgyúti és ivarszervi megbetegedések:

 

Sajnos a nyusziknál nagyon gyakoriak a húgyúti megbetegedések, valamint az egyéb betegségek által okozott húgyúti tünetek.

A nyuszik kiválasztó szervrendszere sajátos különbségeket mutat az egyéb háziállatokéhoz képest, így semmiképp nem szabad a húsevő háziállatoknál megszokott elvek szerint megközelíteni.

Legfontosabb húgyúti problémáik a kalcium-tartalmú üledék lerakódásával kapcsolatban jelenkezik.

Fontos tudni: a nyuszik a takarmányban lévő összes kalciumot felszívják a bélen keresztül (ellentétben a húsevő állatainkkal), így a felesleges mennyiséget kénytelenek a vesén keresztül kiválasztani, ami a lágyszövetekben kalcium, sók, a húgyutakban pedig magas kalcium tartalmú üledék vagy kő lerakódását okozzák.

 

Ezt nagymértékben segíti:

  • a növényevőkre jellemző lúgos vizelet (mely kedvez a sók lerakódásának),
  • a magas kalciumtartalmú eleség (rossz minőségű tápok, lucernapellet stb.),
  • kalciumtartalmú fogkoptatók,
  • a normálisnál kisebb mértékű vízfelvétel,
  • mozgáshiány (akár idegrendszeri vagy ízületi problémák miatt),
  • elhízás.

Tünetek (amelyeknél húgyúti problémára (is) gondolni kell):

  • nagymértékű vízfogyasztás (ilyen tünetnél fontos kizárni a fogászati problémát!!!)
  • a megszokottnál gyakoribb vagy nagyobb mennyiségű vizelet ürítése,
  • szobatiszta nyusziknál a szobatisztaság elvesztése,
  • a vizelet alomtál mellé ürítése,
  • esetleg agyagszerű vizelet megjelenése,
  • vér a vizeletben (ez fontos, és sürgős ellátást igénylő gond),
  • vizelettel szennyezett a nyúl hátsó testfele (sokszor ilyenkor a vizeletben fekszenek és nem szívesen mozognak ezek a nyuszik),
  • ha erőlködik vizelet ürítéskor,
  • sokszor csak levertség,
  • étvágytalanság (és ennek következtében a bélsárgolyók méretének csökkenése),
  • esetleg hasi fájdalom jelei: pl. gubbasztás, görnyedt testhelyzet, fogcsikorgatás, sírás,
  • idült esetben fogyás és másodlagos megbetegedések, idegrendszeri tüntetek,
  • esetleg külső paraziták elszaporodása,
  • kiszáradás, másodlagos bélrendszeri problémák (ezek sokszor már csak a rendelőben figyelhető meg).

Véres vizelet ürítése esetén ivaros nőstény nyusziknál a legfontosab a méhvérzéssel járó betegségek kizárása!

Fontos megvizsgálni azonban, hogy valóban vért látunk-e, vagy valamilyen növényi pigmentanyag jelent meg a vizeletben (bár ez utóbbi a vizeletnek inkább halványpiros, vagy narancssárga színt kölcsönöz.)

Az intenzív állatorvosi ellátást és tüneti gyógyulást követően életmódváltás szükséges, hogy a fent említett hajlamosító tényezők kiküszöbölhetőek legyenek.

 

Fontos a:

  • minél nagyobb mennyiségű zöldtakarmány adagolása,
  • nagy mennyiségű réti széna!!!!,
  • esetleg zöldségzöldek adagolása,
  • kis mennyiségű, alacsony kalcium tartalmú táp etetése,
  • vízfogyasztás növelése,
  • valamint kaphatók táplálék kiegészítők is a húgyúti problémák megelőzésére és csökkentésére (p. Oxbow Urinary Support).

A nőstény nyuszik folyamatosan ivarzanak, a peteleválást a párzás indukálja.

Nem tenyészállatokban a folyamatosan zajló ivarzás hormonális hatásai a méhben sok esetben különböző kóros folyamatokhoz vezethetnek.

 

Ezek közül a leggyakoribbak:

  • a méhnyálkahártya megvastagodása, ez méhgyulladáshoz, vagy jóindulató polyp képződéséhez vezethet, de rosszindulatú daganattá is fejlődhet. (Utóbbi elsődleges folyamatként is kialakulhat, akár már 2 éves korban!)
  • méhgyulladás (amelynek során folyadékkal telik meg a méh, vagy annak egy szakasza).

A méh megbetegedéseinek gyakori tünetei:

  • hasi fájdalom,
  • levertség,
  • véres vizelet ürítése,
  • vér-,vagy véralvadék ürítése (általában a vizeletürítést követően).

Súlyos esetben rövid időn belül nagymértékű vérvesztés is bekövetkezhet, súlyos vérszegénységet okozva!!!

A hasi fájdalom másodlagos gyomor- és bélrendszeri gondokhoz vagy húgyúti porblémákhoz is vezethet!!!

 

Minden méhben zajló megbetegedés meloldása a mielőbbi ivartalanítás, amennyiben a beteg állapota lehetővé teszi, hisz egy súlyos vérveszteség után nehezen tudják az orvosok operálható állapotba hozni.

Ezt a súlyos állapotot megelőzendő minden fiatal nyuszit tartó gazdinak a mielőbbi ivartalanítás, mivel ugyanaz a műtét kisebb seben keresztül és sokkal kisebb műtéti kockázattal végezhető el egy egészséges, fiatal nyuszin!

 

Forrás: Facebook / Exopet Állatgyógyászati Centrum / dr. Csikós Katalin

 

Saját tapasztalat szerencsére nincs ez ügyben!

 

10. Ivartalanítás:

 

A nőstény nyulak ivartalanítása komoly kérdéseket vet fel.

Sajnos az altatásos beavatkozás kockázata nyulaknál nagyobb, mint a kutyák ill. macskák esetében. Mégis, mivel a nyulak folyamatosan ivarzó állatok, így nemi szerveik folyamatosan stimulálva vannak, hiszen a természetestől eltérő módon a párosodás, és a vemhesség kimarad életükből ...

Ennek az idő előrehaladtával következményei lesznek: 3-4 éves kor felett a nőstény nyulak között nagyon gyakoriak az ivarszervek daganatos elváltozásai, valamint a méhvérzés (melyet fentebb részletesen ismertettem).

Ezeket ilyenkor műtéttel lehet orvosolni, viszont ilyen állapotban a műtéti beavatkozás még kockázatosabb, mint a fiatal, egészséges nyulaknál.

Forrás: Facebook / Exopet Állatgyógyászati Centrum

 

Saját tapasztalat szerencsére nincs ez ügyben!

 

11. Fül megbetegedése:

 

A nyulak füle nagyon érzékeny, ezért soha ne emeljük fel nyuszinkat a fülénél fogva, örüljünk, ha egészséges!!!!

A testfelületük közel 12%-át is kiteheti. Szerepe természetesen a hallásban, valamint a hőmérséklet szabályozásban van.

A nyuszik egyik közismert parazitája, a fülatka (Psoroptes cuniculi) a fül belső felületén okoz szőrhullásos, pörkös elváltozásokat, valamint a hallójárat gyulladását is okozhatja.

Forrás: Facebook / Exopet Állatgyógyászati Centrum

 

Saját tapasztalat szerencsére nincs ez ügyben!

 

12. Elsősegély -> amíg elérjük állatorvosunkat, illetve általános elvek:

 

Mindenekelőtt le kell szögezni, hogy ezen ismeretek tudatában sem szabad beteg nyuszinkat otthon kezelni, amilyen gyorsan csak lehet forduljunk orvoshoz !!!

Addig is, amíg elérjük állatorvosunkat telefonon és beérünk a rendelőbe nem árt, ha tudjuk mivel segítünk és mivel ártunk biztosan!!!!

Rengeteg múlik - akár nyuszink élete is - a beteget először "diagnosztizáló" felkészültségén, aki nagy valószínűséggel a gazdi lesz!

Zsákmányállat révén a nyuszi tünetrejtő faj.

Ez azt jelenti, hogy csak jóval a betegség kialakulása után, legtöbbször már a végső stádiumban fogja a betegség tüneteit mutatni. Ezen tünetek az esetek jelentős részében nem kórjelző értékűek, azaz nem csak egyféle betegséget jelezhetnek.

 

A leggyakoribb ilyen jelek:

  • elesettség,
  • étvágytalanság,
  • bélsár elmaradása vagy jelentős állagváltozása,
  • nehéz légzés, orrfolyás,
  • vizelet erőteljesebb színe,
  • idegrendszeri tünetek (ferde fejtartás, körmozgás, inkoordináció).

 

I./ Nyuszink étvágytalan:

A nyuszik nem tűrik jól a koplalást! Evés nélkül már 12 óra közvetlen életveszélyes állapotot tud előidézni náluk! Ilyenkor nyilván abbamarad a bélsár ürítése, vagy jelentősen megváltozik minősége (híg, apró, szőrrel összefűzött).

Bármely esetben azonnal lépni kell !

Fontos: Nemevő nyuszinkkal ne kezdjünk el zöldséget, gyümölcsöt vagy gyümölcslevet itatni!!!

Ezek ugyanis erjedésre hajlamosak és egy amúgy is lelassult emésztésű nyuszi esetében tovább fokozzák a gázképződést, hasi fájdalmat és csökkentik az életbenmaradás esélyeit.

Mielőbb forduljunk állatorvoshoz, aki ilyenkor a vizsgálatot követően eldönti szüksége van-e a nyuszinak infúzióra, kényszer etetésre, gyógyszerekre.

Ilyen esetben is biztosítsunk neki ivóvizet tálban! (A legtöbb nyuszi szívesebben iszik tálból, mint önitatóból!)

 

II./ A nyuszinknak kényszermozgása van:

A legtöbb gyakori betegség esetében (Encephalitozoon fertőzés, középfül gyulladás) jelentkezik. Jó esetben csak fejoldaltartást látunk, rosszab esetben a nyuszi felborul, a hátára pördül és a ketrechez veri magát.

 

Amit tehetünk, sőt tennünk kell:

  • ne hagyjuk a nyuszit vergődni,
  • tegyük egy jól kipárnázott szállítóboxba, ahol kényelmesen el tud nyúlni és pihenni,
  • sötétítsük le a boxot (a fényinger legtöbbször fokozza a tüneteket),
  • szénát tegyünk mellé, mert a legtöbbször az ijesztő tünetek ellenére esznek,
  • kínáljuk vízzel is, de ne nyomkodjuk a szájába, mert könnyen félrenyelhet.

 

III./ Nem tud pisilni a nyuszi:

Első jelei a gubbasztás és az étvágytalanság. (Feljebb részletes leírás található a probémáról.)

Ám csak a nyuszik egy része erölködik vizelés közben. A tünetek ugyanazok a hólyaggyulladás és egy húgykő okozta húgycső elzáródás esetében! Utóbbinál jó esetben néhány óránk van megmenteni nyuszink életét, hiszen a vizelet termelődik és elvezetés hiányában a hólyagfal repedéséhez vezet.

Fontos: Ne kísérletezzünk otthon emberek számára gyártott fájdalomcsillapítókkal! Ilyen esetben megnő a gyomorfekély kockázata és az emberi fájdalomcsillapítók tovább növelik ennek esélyét!

 

IV./ Visszatérő emésztési probléma:

Minél többször jelentkezik, annál biztosabb, hogy komolyan elrontunk valamit.

Nincs gyenge, rosszul "összerakott" nyúl, viszont valóban nem egyformán érzékenyek az emésztőszervi megbetegedésekre.

Ilyen esetekben konzultáljunk állatorvosunkkal a nyuszi takarmányoszását és tartását illetően!

 

V./ Általános elvek:

A nyuszik mind a kihűlésre, mind a túlhevülésre nagyon érzékenyek!

 

Nagy melegben:

  • a nyuszi füleit hideg vízzel nedvesíthetjük a külső oldaláról (vigyázva arra, hogy a fülbe ne jusson egy csepp víz sem!)

Nagy hidegben:

  • főleg egy nem evő, apatikus nyuszi esetében takarjuk be (legfőképp a füleit), ha tehetjük betegsége ideje alatt tartsuk meleg helyen.

Beteg nyuszinkat ne az ölünkben szállítsuk! Ettől egy beteg állatnak nem lesz jobb, de egy enyhe légzési nehézség is lehet fatális kimenetelű, ha a nyuszi nem tudja felvenni a számára kényelmes pózt! Szállításra legjobb a macskaszállító, melynek aljába helyezzünk puha borítást, ami nem csúszik ki a nyuszi lába alól, ezt fedjük egy nedvszívó anyaggal. A legtöbb egészséges nyuszi nem vizel maga alá, de a betegek igen. Ebből könnyen bőrprobléma származhat!

Mivel az utazás amúgy is fokozott stresszhelyzet a nyuszi számára - főleg betegen -, ne tetézzük még kiabáló kisgyerekkel, a saját idegességünkkel, folytonos gyötréssel, simogatással, ne kínálgassuk eleségel. Ami egy egészséges nyuszinál működik, vagy nem okoz gondot, egy beteg állat állapotán sokat ronthat!

 

Forrás: Facebook / Exopet Állatgyógyászati Centrum / dr. Papp Georgina

 

Vigyázat!

A nyuszik nem képesek hányni, vagy böfögni, így ha rosszul takarmányozzuk nyulunkat és felgázosodik a gyomra, akár bele is halhat!

 

Saját tapasztalat szerencsére nincs ez ügyben!

 

További lehetséges betegségek leírása az alábbi oldalon található:

https://users.ininet.hu/nyuszitartasiabc/?page_id=375

Parazita fertőzések leírás képekkel:

https://www.nyultenyesztok.gportal.hu/gindex.php?pg=36504463